Stres

Stres to  nieuświadomiona reakcja organizmu na niekorzystne bodźce zewnętrzne, która umożliwia mu dostosowanie się do nowych wyzwań tego środowiska.

Warto pamiętać, że należy odróżnić  jednorazowy stres jako silny, motywujący bodziec od stresu długotrwałego, który ma już tylko działanie destrukcyjne i demotywujące.
(http://www.terapiaantystresowa.pl/oferta/stres-w-pracy)

Stres to cichy zabójca XXI wieku

Z moich wieloletnich doświadczeń i obserwacji wyraźnie wynika, że dotychczas niezauważany, bagatelizowany problem stresu coraz bardziej atakuje młodych, aktywnych zawodowo ludzi. Niegdyś temat tabu, może i w chwili obecnej nie do końca ujawniany z racji prestiżu  zawodowego i wstydliwego charakteru dolegliwości. W okresie ostatnich 2 lat  coraz częściej leczę pacjentów  w wieku 35-55 lat z licznymi problemami somatycznymi i psychicznymi. Najczęstsze skargi to przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, zaburzenia snu. Nie mniej rzadkie bywają bóle głowy i zespoły bólowe całego kręgosłupa. Uczucie rozdrażnienia, napady lęku często towarzyszą w/w skargom. Wyrazem skrajnego wyczerpania psychicznego są zespoły depresyjne, które niestety na tym etapie wymagają leczenia farmakologicznego. Niektórzy  pacjenci, przychodzą do mnie po uprzednim leczeniu kardiologicznym z powodu choroby. niedokrwiennej serca, czy  przebytego zawału mięśnia sercowego.

Stres jest coraz poważniejszym problemem, który atakuje coraz szersze grono ludzi w Polsce czynnych zawodowo, (http://gielda.onet.pl/gdy-praca-staje-sie-znojem,18726,3764573,1,news-detal)

Niewątpliwie stres w pracy rozwija się w galopującym tempie. (http://osha.europa.eu/fop/poland/pl/ew_przaw.stm)
Wg danych podawanych przez Extended DISC (http://www.gazetaprawna.pl/serwis/praca_kariera/artykuly/378254,wzrasta_poziom_stresu_w_pracy) oraz badań  Regus Business Tracker  Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników. na świecie. Generalnie rzecz ujmując na całym świecie w ostatnich latach wzrósł poziom stresu i aż 58% wszystkich pracowników cierpi z tego powodu. (http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosnacy-stres-w-pracy-kolejny-efekt-kryzysu-gospodarczego-2093871.html). Żyjemy wszyscy w zawrotnym tempie, podejmujemy wiele prac często ponad nasze siły, kierując się  przede wszystkim stroną materialną zapominamy o naszej osobniczej wydolności i wytrzymałości. Jesteśmy ambitni i chcemy być jeszcze lepsi, często nie zwracając uwagi na pierwsze symptomy osłabienia naszego organizmu. Niestety często  to owocuje narastającymi kłopotami w pracy, niemożnością poradzenia sobie z dotychczasowymi powierzonymi nam zadaniami. A to z kolei powoduje w nas negatywne nastawienie do samych siebie i obwinianie się za  niepowodzenia i niedotrzymanie terminu jakiegoś projektu.

Negatywny autokrytycyzm wpływa także na życie osobiste i rodzinne. Utrata wiary w siebie i swoje kompetencje przeradza się w liczne- początkowo banalne, a potem coraz poważniejsze dolegliwości somatyczne i psychiczne. I to dopiero autentycznie uniemożliwia wykonywanie  pracy zawodowej i często skutkuje wizytą u lekarza. Ci odporniejsi, tzw. twarde  charaktery i bezkompromisowe osobowości, pomimo odczuwanego dyskomfortu pracują nadal na wysokich obrotach, utrzymując wysoki poziom adrenaliny, a zwalniają dopiero wtedy, kiedy poważna choroba serca, czy mózgu zmusza do leczenia szpitalnego i długotrwałego zwolnienia lekarskiego.

Przyczyn stresu w pracy jest bardzo wiele, a właściwe zarządzanie stresem zarówno w skali indywidualnej jak i zbiorowej może wpłynąć korzystnie na opisywany problem . Co robić, jak minimalizować stres to zadanie zarówno pracodawców jak i pracowników.  http://www.firma.egospodarka.pl/53587,Stres-w-pracy-jak-go-minimalizowac,1,47,1.html

Osoba potrzebująca fachowej pomocy ze strony psychologów, czy też lekarzy/neurologów  psychiatrów/ powinna we właściwym czasie zdecydować się na specjalistyczną poradę. 

Czas terapii na pewno odgrywa istotną rolę. Wybór rodzaju  pomocy zależy od samego zainteresowanego, nie mniej istotna jest fachowa opinia lekarzy i psychologów. Jedną z propozycji działań antystresowych i relaksacyjnych jest  trening EEG Biofeedback.